Teatry Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) po raz czternasty otworzą swoje drzwi dla miłośników sztuki 14 września. W ramach 14. Nocy Teatrów GZM na widzów czekać będzie niezapomniane doświadczenie – możliwość zanurzenia się w fascynujący świat teatru zupełnie za darmo lub za symboliczną opłatą. Wydarzenie odbywa się na terenie 13 obiektów, w których zaplanowano aż 21 różnych spektakli oraz blisko 50 dodatkowych atrakcji specjalnych.
Gliwicki Teatr Miejski przygotował na ten dzień specjalne atrakcje zarówno dla dorosłych jak i najmłodszych widzów. Dla dzieci w wieku od 2 do 5 lat oraz ich rodziców o godzinie 14:30 przewidziano warsztaty rodzinne pod nazwą „Tu Sztuka Malucha”. Celem warsztatów jest wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawę obrazem, dźwiękiem i ruchem, a wszystko to na bazie metodyk rozwijanych przez E.E. Gordona i Weronikę Sherborne. O godzinie 17:00 rozpocznie się natomiast zajęcia „Tu sztuka” dedykowane dzieciom w wieku od 6 do 10 lat. Dzieci będą miały okazję poznać przeróżne dzieła sztuki, dowiedzieć się o życiu wielkich artystów oraz przekonać się, że każdy ma w sobie potencjał do tworzenia czegoś wyjątkowego. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja bezpłatnych wejściówek.
Gliwicka scena teatralna zaprasza również na spektakl „Edukacja Rity”, najnowsze przedstawienie Teatru Miejskiego, oparte na twórczości Willy’ego Russella i zrealizowane pod reżyserią Alicji Stasiewicz i Lecha Mackiewicza. Spektakl opowiada historię Rity, młodej, energicznej fryzjerki, która nieoczekiwanie wpada do gabinetu staidnego profesora Franka – nudziarza i alkoholika. Frank próbuje wprowadzić Ritę w świat klasycznej literatury, a ich relacja przynosi widzom lekcję tolerancji podaną z dużą dawką humoru. Spektakl będzie można obejrzeć o godzinie 16:00 i 20:00. Bilety są dostępne w sprzedaży za jedyne 10 złotych.
Zapraszamy również do odwiedzenia Ruin Teatru Victoria wieczorem, gdzie o godzinie 20:00 odbędzie się pokaz multimedialny „Rękodzielni”. Projekt ten bazuje na japońskiej formie sztuki – kamishibai (teatrze papierowym) i umożliwia widzom zrozumienie pracy rzemieślników teatralnych. Wstęp na pokaz jest wolny, ale wymagane są wejściówki.