Niezwykle ważne dla międzynarodowej społeczności skautów wydarzenie, znane jako Jamboree Skautowe, jest cyklicznie organizowane co cztery lata w różnorodnych zakątkach świata.
Sprawozdania przekazują, że w piątkowy wieczór, podczas uroczystości zakończenia 25. Jamboree na stadionie Seoul World Cup w Korei Południowej – które miało miejsce od 1 do 12 sierpnia – Związek Harcerstwa Polskiego przyjął na swoje barki rolę gospodarza nadchodzącego, globalnego zjazdu skautów. Następne Światowe Jamboree Skautowe zagości w Polsce za cztery lata.
Przewiduje się, że zgromadzi ono aż 50 tysięcy uczestników, głównie młodzieży w wieku od 14 do 17 lat. Wspólne działania będą stanowić dla nich platformę rozwoju, poznawania nowych umiejętności, edukacji o innych kulturach i krajach oraz budowania relacji przyjaźni.
„Otrzymanie flagi Światowej Organizacji Ruchu Skautowego przez ZHP to niezwykle doniosły i historyczny moment dla naszej instytucji, ale także dla całego kraju. Jestem dumna, że mogliśmy razem ze 535-osobową reprezentacją Polski być świadkami tego wydarzenia. Przyjęcie flagi przez harcerkę z Gdańska i harcerza z Podkarpacia symbolizuje, że cała Polska – od Bałtyku po Bieszczady – jest gospodarzem nadchodzącego wydarzenia. Czeka nas tylko cztery lata – musimy maksymalnie wykorzystać ten czas!” – podkreślała w oświadczeniu naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka.
Jamboree 2027 będzie miało miejsce w Gdańsku. Jak podaje ZHP, hasło zlotu „+Bravely+” ma na celu motywowanie młodych ludzi do odważnej postawy, obrony swoich wartości oraz podejmowania odpowiedzialności za przyszłość Ziemi.
Następne Jamboree nie będzie tylko miejscem spotkań i rozrywki, ale przede wszystkim miejscem, gdzie młodzi ludzie będą miały okazję wyjść poza swoją strefę komfortu. Poprzez aktywne działanie i angażowanie się w istotne dla nich zagadnienia przyczynią się do budowania lepszego świata.
Związek Harcerstwa Polskiego to największa organizacja młodzieżowa w naszym kraju, skupiająca ponad 105 tysięcy członków. Od ponad 100 lat ZHP wspomaga rozwój dzieci i młodzieży poprzez kształtowanie proaktywnej postawy oraz dostarczanie im niezbędnej w dorosłym życiu wiedzy i umiejętności.