85. rocznica wybuchu II wojny światowej i 44. rocznica podpisania Porozumień Gdańskich: Obchody ważnych wydarzeń historycznych w Gdańsku

Rok 2019 to kolejna rocznica dwóch kluczowych dla historii Polski wydarzeń, które miały miejsce w Gdańsku. 1 września przypada 85. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej na Westerplatte, natomiast 31 sierpnia to 44. rocznica momentu, kiedy podpisano Porozumienia Gdańskie. Dodatkowo, w tym roku obchodzimy także 10. rocznicę powstania Europejskiego Centrum Solidarności. Po upływie pięciu lat, miasto Gdańsk ponownie zdecydowało się na współorganizację obchodów tych wydarzeń razem z Ministerstwem Obrony Narodowej.

W poniedziałek, 26 sierpnia, u podnóża kopca z Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyła się konferencja prasowa na temat planów związanych z obchodami trzech znaczących rocznic. Na konferencji prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, podkreśliła znaczenie tych dat dla miasta, które przez wiele lat jest miejscem wspólnych obchodów tych rocznic, znanych jako Święto Solidarności i Wolności. Prezydent zaznaczyła, że Gdańsk jest szczególnym miejscem, które łączy tragedię wybuchu wojny, mającej tragiczne skutki dla milionów ludzi, z początkiem demontażu systemu totalitarnego, który rozpoczął się właśnie tam, w Stoczni Gdańskiej.

Dulkiewicz wyjaśniła także, że połączenie obchodów tych dwóch rocznic ma dodatkowe znaczenie. Według niej, celem jest ukazanie, że najlepszym środkiem zapobiegającym wojnie jest demokracja, dialog i aktywność społeczna, a także budowanie silnego społeczeństwa obywatelskiego.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się 1 września o godzinie 4.45 przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W tym samym czasie Konfraternia Dzwonników Kościoła św. Katarzyny uruchomi serce dzwonu Pax et Reconcilatio (Pokój i pojednanie). W programie przewidziano m.in. przemówienia, zapalenie Znicza Pokoju, Apel Pamięci oraz odczytanie Przesłania Westerplatte przez harcerzy. Podczas ceremonii odbędzie się również modlitwa międzywyznaniowa i złożenie wieńców.

W uroczystościach weźmie udział wojsko, które będzie obecne na Westerplatte razem z miastem Gdańsk. Komandor Tomasz Laskowski, dowódca Garnizonu Gdańsk, zapowiedział obecność okrętów Marynarki Wojennej oraz przelot samolotów nad miejscem uroczystości. Miasto Gdańsk po raz kolejny wraca do współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej w organizacji tych ważnych rocznicowych wydarzeń.