Premier Morawiecki przyjechał do Gdańska, aby odwiedzić Pata Gelsinga
Premier Morawiecki wybrał się do Gdańska, aby spotkać się z Patem Gelsingiem, CEO Intela. Uważni obserwatorzy mogli zauważyć, że polski premier niedawno zainteresował się cyfryzacją oraz bezpieczeństwem sieciowym. Oprócz wizyty w Intelu brał także udział na szczycie cyfrowym w Estonii. Jaki jest cel tej aktywności?
To właśnie w Gdańsku znajduje się największe w Europie centrum badawczo-rozwojowe firmy Intel. Jest to miejsce pracy na 2 tysięcy inżynierów, którzy zajmują się technologią sztucznej inteligencji. Mateusz Morawiecki wyraża duże uznanie dla tej branży i osobiście wybrał się w to miejsce, aby odwiedzić przedstawicieli firmy. Data spotkania nie jest przypadkowa, bo właśnie firma jest w trakcie rozwijania swojej infrastruktury i wkrótce powstanie tam nowy budynek. Będą w nim pracować specjaliści, których zadaniem będzie opracowanie nowych form bezpieczeństwa przechowywania danych.
Sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo w sieci to jedne z najgorętszych tematów, jak chodzi o nowoczesną technologię. Jeśli rząd ma iść z duchem czasu, to musi utrzymywać kontakty z największymi liderami w tej branży. Do takich należy zdecydowanie Intel, który ma swoje fabryki na całym świecie.
Polski rząd i bezpieczeństwo danych
Niektórym osobom może się wydać ironiczne, że premier Morawiecki wspiera prace nad bezpieczeństwem danych. Nie tak dawno temu doszło do sytuacji, w której hakerzy włamali się na rządowe konta mailowe. Można jednak spojrzeć na to z drugiej strony, że rząd uczy się na swoich błędach. Może dzięki temu, że rządzący mieli okazję dowiedzieć się, dlaczego bezpieczeństwo w internecie jest tak ważne, chętniej będą dofinansowywać inwestycje w tej branży.
Premier Morawiecki a branża elektroniczna
Spotkanie w siedzibie Intela to nie jedyna inicjatywa premiera związana z branżą elektroniczną. Ostatnio wybrał się również do Tallinu, gdzie uczestniczył w szczycie o nazwie „Łączność zaufania”. Brał tam udział w panelu liderów do pary z Kają Kallas, premier Estonii. Tematem debaty było między innymi przyśpieszenie cyfrowej transformacji usług rządowych. Rozmawiano także o tym, jak za pomocą cyfryzacji podnieść poziom życia mieszkańców.
Faktem jest, że usługi elektroniczne stały się wszechobecne i trudno się od nich uwolnić. Ważni politycy poszczególnych państw również powinni to dostrzegać i starać się wprowadzać nowe formy załatwiania spraw przez obywateli. Trzeba jednak zauważyć, że udostępnianie opcji internetowych dla obywateli oznacza również nowe zagrożenia. Jeśli coraz więcej danych się pojawi na rządowych serwerach i coraz więcej aktywności użytkowników będzie się tam odbywać, to stanął się one łakomym kąskiem dla hakerów. Dlatego proporcjonalnie do wprowadzania takich udogodnień powinno się myśleć o coraz lepszych sposobach zabezpieczania danych. Czy uda się to osiągnąć w Polsce dzięki zaangażowaniu Prawa i Sprawiedliwości?