Największy bursztyn na świecie znajduje się w Gdańsku. Nie należy jednak do gdańskiego muzeum, a jest jedynie wypożyczony
Największy bursztyn na świecie brzmi jak coś, co chciałby posiąść każdy kolekcjoner. Póki co nie będzie to możliwe, ponieważ jest to okaz muzealny. Choć znajduje się w gdańskim muzeum bursztynu to wcale do niego nie należy. Mówimy więc póki co jedynie po pożyczce, ale muzeum ma w planach jego wykupienie.
Bryła, o której mówimy, jest największym bursztynem na świecie, choć jeszcze nie znajduje się w Księdze Rekordów Guinnessa. Wpisać ją tam zamierza właśnie Muzeum Bursztynu w Gdańsku, ale najpierw musi go posiąść na własność. Póki co bryła jest tylko wypożyczona i gdańskie muzeum nie ma do niej pełnych praw. To się zmieni, kiedy uda się pomyślnie przeprowadzić transakcję
Właścicielami bursztynu są Amerykanie Dough Lundbergu i Janusz Fudala. Waldemar Ossowski, piastujący funkcję dyrektora muzeum, liczy że uda się od nich tę bryłę kupić. Póki co nie zgodzili się na to, ale nie wyrazili także stanowczej odmowy. Nie wiadomo więc jeszcze, jak dalej potoczy się sprawa.
Wielki bursztyn jako eksponat muzealny
Bryłka, o której mowa, waży 68 kilogramów, więc do kieszenie się nie mieści i raczej mało kto dałbym radę swobodnie wypełnić nią swój plecak i spacerować przez miasto. Na naszyjnik też się nie nada, więc jej idealnym zastosowaniem będzie wyeksponowanie jej w muzeum. Zobaczyć go może każdy, kto na najbliższe dni zaplanował sobie wycieczkę do Gdańska.
Gdzie jak nie w Gdańsku?
Czy wyobrażamy sobie jakiekolwiek miejsce na świecie, do którego ten eksponat pasowałby bardziej niż do Gdańska? W końcu to symbolem naszego polskiego morza są bursztyny. Będąc na wakacjach na Pomorzu znajdziemy bursztyn we wszystkich sklepach z pamiątkami. Od wielu lat robi się z nich korale dla pań oraz pierścionki. Wielokrotnie kamień ten był elementem ozdobnym strojów i nie tylko.