Plaże nad polskim morzem są najchętniej odwiedzanym regionem w okresie wakacji. Jest to zasługa przede wszystkim możliwości wyboru przeróżnych atrakcji. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miejsca, gdzie jest pełno ludzi, ale również takie, gdzie panuje cisza oraz spokój.
W okolicach Pomorza Gdańskiego oraz na Pomorzu Zachodnim znajduje się bardzo dużo miejscowości oferujących wiele możliwości odpoczynku nad morzem. Warto pamiętać, że większość osób chcących nacieszyć się tym, co oferuje Polskie morze nie odwiedzają tego regionu tylko podczas wakacji. Jesienią, a nawet zimą przyjeżdżają tu osoby starsze, chcące skorzystać z panującego klimatu oraz sporej ilości jodu znajdującym się w powietrzu, ale również rodziny z dziećmi korzystające z ciszy i spokoju, którego jest znacznie mniej w okresie letnim.
Nadmorskie miasta i wsie – jakie miejscowości warto odwiedzić?
1. Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra to chętnie odwiedzana miejscowość na Pomorzu Gdańskim, uważana jest za jedno z najpiękniejszych letnisk, które można znaleźć nad Bałtykiem. Miejscowość znajduje się blisko Władysławowa, z którym łączy ją niezwykły traktat spacerowy, czyli Bulwar Nadmorski.
Jastrzębia Góra przyciąga uwagę przede wszystkim wysokim klifem i położonej niżej plażą. W tej niewielkiej miejscowości warto obejrzeć obelisk Gwiazdy Północy, wąwóz Lisi Jar, Muzeum Figur Woskowych oraz Promenadę Światowida.
2. Władysławowo
Władysławowo jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejscowości nad polskim morzem. Jest popularnym wyborem nie tylko w okresie wakacyjnym. Jego głównym atutem jest wspaniale rozwinięta baza noclegowa i liczne atrakcje oraz zabytki, a także niewielka odległość dzieląca go od Półwyspu Helskiego.
Miasteczko oferuje wiele atrakcji, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie – zwiedzenie Ocean Parku z makietami morskich zwierząt, spacer wzdłuż Alei Gwiazd Sportu, odwiedzenie Motylarnii pełnej wielu gatunków żywych motyli czy przejażdżka na jednej z kolejek znajdującej się w Sowińskim Lunaparku to tylko kilka z dostępnych atrakcji. Odwiedzający mogą także spróbować swoich sił w sportach wodnych takich jak windsurfing lub kitesurfing.
3. Łeba
Innym popularnym kierunkiem nad Bałtykiem jest Łeba. Popularny wśród par, rodzin i grup przyjaciół. W mieście można aktywnie spędzać czas: jeździć na rowerze, pływać łódką lub spacerować, a nawet skorzystać z bezpłatnej letniej oferty wędrówek z przewodnikiem. Łebę wyróżnia przede wszystkim piękna i duża plaża, na której znajdują się ruchome wydmy w pobliskim Słowińskim Parku Narodowym, deptak lub park dinozaurów, będący idealnym miejscem do odwiedzenia dla młodszych gości.
4. Krynica Morska
Kolejnym miejscem godnym odwiedzenia jest niewielkie miasto znajdujące się na wąskim skrawku lądu pomiędzy Bałtykiem, a Zalewem Wiślanym – Krynica Morska. Jest to miejscowość pełna atrakcji oraz ze świetnym zapleczem turystycznym, ale odwiedzający mogą tu liczyć także na ciszę oraz spokój. Największym plusem jest możliwość wyboru plaży, na której chcemy spędzać czas – najbliżej wszelkich ośrodków wypoczynkowych znajduje się oblegany przez wielu turystów brzeg, ale kilka kilometrów dalej można znaleźć dzikie plaże, na których spotkamy niewiele osób.
W porównaniu do np. Jasnej Góry tego rodzaju plaże naprawdę świecą pustkami i można znaleźć chwilę spokoju dla siebie i swoich bliskich. W Krynicy Morskiej jest wiele miejsc wartych odwiedzenia takich jak: Park Rozrywki, Latarnia Morska, Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej czy Port Morski. Z innych dostępnych atrakcji możemy się wybrać na przejazd statkami, a także motorówkami, wycieczkę do parku linowego lub skorzystać z przejazdu kucykami czy gokartami znajdującymi się przy porcie. Tutaj dowiesz się co jeszcze można zwiedzić w Krynicy Morskiej.
5. Jarosławiec
Jarosławiec to urokliwa nadmorska miejscowość znajdująca się obok dwóch jezior – Wicko i Kopań. o co wyróżnia Jarosławiec to jego położenie nad samym morzem, dzięki czemu turyści mogą wypocząć na wspaniałej piaszczystej plaży. Właśnie w tej wsi powstała największa w Europie sztuczna plaża przy pomocy przepompowaniu na brzeg piasku zalegającego na dnie Bałtyku tzw. refulacji. Jej zadaniem jest oparcie się działaniu sztormów i prądów morskich, tworząc jeszcze więcej miejsca do rekreacji i wypoczynku dla turystów.
Na terenie Jarosławca znajduje się także kilka innych interesujących miejsc wartych odwiedzenia m.in. latarnię morską wybudowaną w latach 30. XIX wieku, która jest najstarszym zabytkiem we wsi, Muzeum Bursztynu, a także Aquapark.