W dniach od 10 do 16 grudnia, na terenie Trójmiasta odbywają się uroczystości w ramach cyklu „Gdańsk Pamięta”. Jest to inicjatywa mająca na celu uczczenie pamięci o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w grudniu w latach 1970 i 1981. Organizatorami tej pamiątkowej serii są Miasto Gdańsk, samorząd Województwa Pomorskiego oraz Europejskie Centrum Solidarności.
W grudniu 1970 roku doszło do tragicznych zdarzeń, szczególnie dotkliwych dla mieszkańców Wybrzeża. W wyniku decyzji komunistycznej władzy, na protestujących przeciwko podwyżkom cen żywności strzelano ostrą amunicją. Żołnierze i milicjanci w pełnym uzbrojeniu otworzyli ogień do demonstrujących, powodując śmierć 45 osób i raniąc ponad tysiąc.
Początek obchodów rocznicowych miał miejsce 10 grudnia. Osoby o różnym wieku i z różnych środowisk mogły wziąć udział w Maratonie Pisania Listów – największej na świecie akcji na rzecz praw człowieka. Listy kierowane były do 12 bohaterów, którzy doświadczyli represji za obronę łamanych praw człowieka. Odbiorcami byli między innymi Andrzej Poczobut, Chaima Issa z Tunezji czy Justyna Wydrzyńska. Tego samego dnia o godzinie 16:00 wręczono Medal Wdzięczności. Nagrodzeni zostali Ołeś Donij, Markijan Iwaszczyszyn, Jarna Zajczenko i Wachtang Kipiani oraz Matthias Domaschk.
Grudzień 1981 roku to kolejny ciężki czas w historii Polski. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego przejęła władzę w kraju. W nocy z soboty na niedzielę, 12-13 grudnia, internowano wielu działaczy opozycji uznanych przez władzę za niebezpiecznych dla ustroju państwa. Solidarność została zdelegalizowana, granice zamknięto, a czołgi wyjechały na ulice. Przerwano działanie telefonów, zarządzono cenzurę korespondencji i zamknięto większość gazet. Zawieszono zajęcia w szkołach i na uczelniach. Do przemieszczania się między miastami potrzebna była przepustka, zaś za gromadzenie się groziły surowe kary.