Gdańsk, nazywany również „Perłą Bałtyku”, będzie gospodarzem 44 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy od czwartku do niedzieli. Ten historyczny zjazd obejmuje miasta hanzeatyckie i jest wspaniałą okazją do świętowania ich unikalnej kultury i tradycji. W pierwszym dniu wydarzenia odbędzie się uroczysty pochód miast Hanzy wzdłuż Traktu Królewskiego. Oczekuje się, że jednym z najważniejszych punktów programu będzie hanzeatycki jarmark.
Uroczysta parada rozpocznie się w czwartek o godzinie 19:30 od Złotej Bramy i skieruje się ku Fontannie Neptuna. Dwie z ośmiu Gdańskich Alegorii – Wolność i Sława, będą na czele tego uroczystego marszu. Tuż za nimi idą żołnierze Garnizonu Gdańskiego, którzy niegdyś pełnili obowiązki strażników miejskich bram, oraz gdańscy werbliści, którzy mają za zadanie uroczyście powitać Neptuna. Ten ostatni specjalnie na tę okazję opuści swój tron na fontannie na Długim Targu, prowadząc w paradzie postacie ze swojego dworu, takie jak nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Marsz zakończą postacie z ulic dawnego hanzeatyckiego Gdańska, takie jak zamożni mieszczanie, sprzedawcy na straganach, kupcy, rzemieślnicy. O godzinie 20:00 przy Fontannie Neptuna nastąpi oficjalne otwarcie parady.
Podczas zjazdu na Targu Węglowym odbędzie się Jarmark Hanzeatycki, gdzie zrzeszone w organizacji miasta będą miały okazję do prezentowania swoich regionalnych tradycji, obrzędów oraz rzemieślniczych wyrobów i lokalnych przysmaków. Scena muzyczna będzie gospodarzem występów zespołów z miast członkowskich. Przy napisie GDAŃSK na Ołowiance odbędą się koncerty szantowe w weekend. Jarmak Hanzeatycki będzie dostępny dla odwiedzających 14-15 czerwca w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz 16 czerwca w godzinach od 10:00 do 16:00.
Gdańsk jest dumnym członkiem Związku Kupieckiego Miast Hanzy od XIV wieku i świętował swój 660-lecie uczestnictwa w Zjeździe „Starej” Hanzy w 2021 roku. Ten historyczny zjazd odbył się w 1361 roku w mieście Greifswald. Kupcy z Gdańska mieli szerokie uprawnienia do żeglugi i handlu międzynarodowego, które zdobyli dzięki przywilejom uzyskanym w wielu krajach Europy. Handel sprzyjał wymianie myśli, wzorców prawa i spotkaniom różnych kultur.
Gdańsk jest częścią Nowej Hanzy od 1993 roku. XVII zjazd Hanzy odbył się tu 26 czerwca 1997 roku z udziałem przedstawicieli 106 miast; prezydentami Polski i Niemiec byli gośćmi honorowymi. Obecnie ponad 200 miast z 16 krajów jest członkami Hanzy, w tym 21 polskich miast, takich jak Białogard, Braniewo, Chełmno, Gdańsk, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Sławno, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Toruń i Wrocław.