W dniach od 17 do 22 czerwca, w ramach dziewiątej edycji Gdańskiego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego, ekspertów z różnych dziedzin można będzie spotkać na miejskich targowiskach czy podczas specjalnych imprez dedykowanych seniorom. Celem tej inicjatywy jest niesienie pomocy osobom, które zmagają się z problemami finansowymi, oferując im bezpłatne porady prawne, psychologiczne i ekonomiczne.
Tygodniowe przedsięwzięcie jest adresowane do mieszkańców miasta, którzy borykają się z trudnościami płynącymi z konieczności opłacania czynszu czy spłaty kredytu. Monika Chabior, wiceprezydentka Gdańska, podkreśla, że osoby zadłużone często doświadczają stresu i napięcia. Wskazuje także na istnienie Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Osób Zadłużonych przy ul. Grunwaldzkiej 8 w Gdańsku, gdzie takie osoby mogą szukać wsparcia.
Jak wyjaśnia wiceprezydentka Chabior, celem władz Gdańska jest redukcja zadłużenia mieszkańców, które w przypadku czynszów wynosi aż 157 mln zł. Istnieje jednak uchwała pozwalająca na restrukturyzację długów i stopniową spłatę zadłużenia przy częściowym jego umorzeniu.
Harmonogram Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego, który potrwa od poniedziałku do soboty, obejmuje różne formy kontaktu z ekspertami i specjalistami (prawnikami, pomocą społeczną, policją itp.), którzy będą dostępni na ulicach miasta. Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego UM Gdańska, podkreśla, że chodzi tu o porady prawne i finansowe oraz uczenie rozsądnego zarządzania budżetem domowym.
W ramach tego wydarzenia przewidziano także dwa szkolenia dotyczące bezpieczeństwa finansowego, które poprowadzą specjaliści z Fundacji „Santander”.