Zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk, który wprowadzono wcześniej, został właśnie zniesiony. Decyzję o ponownym udostępnieniu plaż podjęto z uwagi na brak substancji mogących stanowić zagrożenie dla ludzi w wodzie.
W dniu 19 lipca, w siedzibie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, odbyło się posiedzenie kryzysowe. Jego efektem była decyzja o usunięciu zakazu korzystania z plaż na obszarze Trójmiasta. Bezpośrednim powodem zamknięcia plaż na początku tygodnia był pożar na ulicy Oliwskiej w dzielnicy Nowy Port. Początkowo restrykcje dotyczyły jedynie plaż w Brzeźnie, jednak decyzję o ich rozszerzeniu podjęto 16 lipca, obejmując teren aż do Orłowa. Powodem było odkrycie w wodzie plam oleju odległych o 20-50 metrów od brzegu.
Na konferencję prasową poinformowała Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska: „Mogę przekazać dwa pozytywne wiadomości. Po pierwsze, udało się ugasić pożar. Kolejna dobra informacja to brak zagrożenia dla środowiska, co pozwala nam na otwarcie plaż dla mieszkańców i turystów”.
Wszystkie gdańskie plaże są obecnie dostępne dla kąpiących się. Sanepid będzie nadzorować jakość wody aż do następnej środy, stosując takie same procedury jak podczas trwania pożaru w Nowym Porcie.
Paulina Chełmińska, przedstawicielka Urzędu Miasta Gdańska tłumaczy: „Nie zaobserwowano zanieczyszczeń olejowych podczas lotu patrolowego nad Zatoką Gdańską i wybrzeżem Bałtyku, ani też w basenie portowym, w miejscu pożaru. Badania przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie wykazały zagrożeń dla środowiska, a także nie stwierdzono obecności substancji ropopochodnych w wodzie. Wszystkie normy sanitarne zostały przestrzegane”.
Pożar na ulicy Oliwskiej został ostatecznie opanowany 18 lipca. Akcja gaśnicza trwała łącznie 93 godziny, z udziałem 150 jednostek ratowniczo-gaśniczych oraz 478 strażaków. Pożar rozpoczął się w poprzednią niedzielę, początkowo obejmując halę magazynową o powierzchni około 400 mkw., a następnie rozszerzając się na obszar o łącznej powierzchni 6,5 tys. mkw.