Rok szkolny 2024/25 zaczyna się dzisiaj dla społeczności edukacyjnej Gdańska, liczącej łącznie ponad 91 tys. osób, w tym uczniów i przedszkolaków. W dodatku, prawie 9 tys. nauczycieli i ponad 3 tysiące pracowników obsługi i administracji jest zaangażowanych w funkcjonowanie placówek samorządowych. Nie zapominając o tych, którzy pracują w placówkach niepublicznych, liczba osób zaangażowanych w edukację w Gdańsku przekracza 100 tys.
2 września 2024 to data, której nie można pominąć. Od tego dnia wprowadzono zmiany w podstawie programowej, z nowym zestawem lektur do przeczytania dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz dla licealistów, uczniów technikum i szkół branżowych I i II stopnia. Treści nauczania zostały zredukowane o około 20% dla 18 przedmiotów ogólnokształcących.
Zmiany te mają konkretny wpływ na praktykę dydaktyczną. Na przykład, zmniejszenie zakresu materiału nauczania z języka polskiego wiąże się ze zmianami na liście lektur. „Konrad Wallenrod” nie jest już na liście, a „Odprawa posłów greckich” została zdegradowana do lektury uzupełniającej. Niektóre utwory, które wcześniej czytano w całości, teraz będą czytane tylko fragmentami, jak na przykład „Pan Tadeusz”. Niemniej jednak, nauczyciel ma prawo zdecydować, że pewne książki powinny być poznane przez uczniów w całości.
Warto jednak pamiętać, że redukcja programu nie dotyczy edukacji wczesnoszkolnej (klasy I-III szkoły podstawowej) ani przedmiotów zawodowych w szkołach ponadpodstawowych – program tych przedmiotów pozostaje bez zmian.
Z początkiem nowego roku szkolnego, wszystkie publiczne i prywatne placówki edukacyjne będą musiały przestrzegać Standardów Ochrony Małoletnich. Wynika to z tzw. ustawy Kamilka i ma na celu zwiększenie ochrony dzieci przed krzywdzeniem, przemocą, wykorzystywaniem lub zaniedbaniami w miejscach, gdzie się uczą. Wszystkie szkoły i przedszkola miały obowiązek opracować i wprowadzić te standardy do 15 sierpnia 2024 r.