Nowe regulacje w Nadleśnictwie Gdańsk zapowiadają bezpieczeństwo dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Podczas konferencji prasowej, która miała miejsce w czwartek 19 września w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku, zaprezentowane zostały istotne informacje sugerujące dogłębne zmiany w polityce leśnej Nadleśnictwa Gdańsk. Pierwszy z planowanych kroków, to intensyfikacja komunikacji z mieszkańcami. Kolejny to omówienie dalszych działań poświęconych tworzeniu społecznych lasów w Trójmieście oraz publicznym konsultacjom na temat moratorium dotyczącego pozyskiwania drewna. Najistotniejsza jednak jest wiadomość o nowym Planie Urządzania Lasu na lata 2025-2034, który zakłada całkowite wycofanie się z rębni i cięć zupełnych, co oznacza rezygnację z masowej wycinki lasu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku pracuje nad nowym Planem Urządzania Lasu na lata 2025-2034. Projekt ten przewiduje całkowite zaprzestanie rębni i cięć zupełnych, czyli praktyki wycinki całych obszarów leśnych.

Kontrowersyjne działania Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku były tematem gorących dyskusji w ostatnich latach. Mieszkańcy, aktywiści, lokalni urzędnicy i parlamentarzyści głośno protestowali przeciwko intensywnej wycince drzew w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Problem ten jest jednak znany nie tylko na terenie Trójmiasta, ale dotyczy aktywności Lasów Państwowych na różnych obszarach kraju. Przechadzając się po terenach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, można dostrzec ślady tych działań – drogi zniszczone przez ciężki sprzęt leśny, stosy drzew przygotowane do transportu i przetworzenia na deski oraz puste polany.