Długie Ogrody w Gdańsku przechodzą transformację dzięki konkursowi na rewitalizację

Miasto Gdańsk ma na celu przekształcenie ulicy Długie Ogrody, której obecny wygląd zdecydowanie nie współgra z jej nazwą. Wybrano metodę konkursu na nową koncepcję zagospodarowania tej przestrzeni miejskiej, z nadzieją, że ulica przestanie budzić lęk a zyska więcej zieleni. Zaproponowano cenne nagrody dla pięciu najlepszych propozycji, sumując się do łącznej wartości 120 tysięcy złotych.

Wbrew nazwie, Długie Ogrody aktualnie nie mają wiele wspólnego z ogrodami, to zabetonowany szeroki plac napełniony miejscami parkingowymi oraz kilkoma donicami z drzewami. Jednak przed II wojną światową, było to miejsce pełne zieleni. Teraz planowane jest odmienienie oblicza terenu o powierzchni 2,7 ha znajdującego się między Mostem Stągiewnym a estakadą w ciągu ulicy Elbląskiej. Miejsce to ma stać się bardziej zielone i przyjazne dla środowiska. Przewiduje się usunięcie części miejsc parkingowych, przebudowę drogi i powrót do dawnej alei drzew.

Miasto Gdańsk, we współpracy z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, zapoczątkowało konkurs na opracowanie nowego planu dla Długich Ogrodów. Konkurs jest otwarty dla każdej osoby spełniającej regulaminowe wymogi. Sąd Konkursowy, składający się z 12 specjalistów z dziedzin architektury i urbanistyki oraz przedstawicieli m.in. Pomorskiego Konserwatora Zabytków, Związku Uczelni Fahrenhaita i Biura Architekta Miasta, dokona wyboru zwycięskiego projektu. Autor tego projektu zostanie następnie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki i podpisania umowy na realizację projektu. Przewiduje się także nagrody pieniężne dla osób, które zajmą pięć pierwszych miejsc w konkursie; ich łączna pula wynosi 120 tysięcy złotych.

Projekty można zgłaszać do godziny 14:00 dnia 8 listopada poprzez platformę eZamówienia lub w formie usztywnianych plansz, skoroszytów lub na pendrivie bezpośrednio w siedzibie organizatora.