Najbardziej efektywnym czasem na naukę języków obcych jest pierwsze 6-8 lat życia dziecka. Kształtujący się aparat mowy malucha ułatwia mu naśladowanie nieznanych dotąd dźwięków. Bez problemu jest w stanie opanować akcent, wymowę czy intonację. Im brzdąc jest mniejszy, tym mniej oporów odczuwa przed eksponowaniem się na obce języki. Nie jest w stanie rozdzielać nauki od zabawy, dlatego wszystkie – zwłaszcza atrakcyjne – aktywności, które proponowane mu są w kontekście nabywania umiejętności językowych, traktuje jako przyjemne i chętnie w nich uczestniczy. W późniejszych latach życia opanowanie języka obcego jest również możliwe, jednak wymaga nieco więcej wysiłku niż w przypadku przedszkolaków lub dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jeśli chcesz wykorzystać naturalny potencjał swojego dziecka, świetnym sposobem będzie zapisanie go na kurs angielskiego dla dzieci w Gdańsku.
Odpowiednio przygotowany nauczyciel
Osoba ucząca dzieci języka angielskiego powinna zdawać sobie sprawę z tego, że w odczuciu maluchów będzie pełniła rolę przewodnika, autorytetu oraz kogoś, kto wspiera. Oprócz nauki języka, pokazuje najmłodszym również różnego rodzaju postawy, jak otwartość na innych, radość ze spędzania wspólnie czasu, pasja do poznawania nowych rzeczy czy nawiązywanie serdecznych relacji. Nauczyciel powinien w jasny sposób określać, jaki jest cel zajęć z języka angielskiego. Już na etapie planowania lekcji musi wczuć się rolę dziecka i odpowiedzieć sobie, czy to, co chce zaproponować będzie wartościowe i atrakcyjne. Ponadto, lektor musi dostosować swój poziom językowy do poziomu dzieci. By komunikacja z maluchami przebiegała efektywnie, osoba prowadząca zajęcia powinna stosować krótkie i proste wypowiedzi, podtrzymywać uwagę brzdąców poprzez zadawanie im pytań lub komentowanie albo powtarzanie tego, co same próbują przekazać. Jeśli dziecko polubi nauczyciela i sposób prowadzenia przez niego lekcji, z pewnością zapała też miłością do nauki języka angielskiego.
Małe partie materiału, atrakcyjne formy nauki i interakcje z innymi
Uczenie dzieci angielskiego powinno odbywać się etapami. Na każdej kolejnej lekcji maluchy powinny przyswajać niewielkie partie materiału, dostosowane do etapu rozwojowego, na którym w danym momencie się znajdują. Ważne jest, by nauczyciel angażował do nauki jak najwięcej zmysłów i emocji. Wizualne pomoce naukowe, gry, układanki, projekcje filmowe, interaktywna tablica, piosenki, wierszyki, aktywności ruchowe i innego rodzaju atrakcyjne formy przekazywania wiedzy językowej sprawią, że dziecko będzie się uczyło poprzez zabawę, co zwiększy skuteczność przyswajania materiału. Zróżnicowane materiały dydaktyczne zapewnią brak monotonii, co pozytywnie wpłynie na motywowanie brzdąców do angażowania się w poznawanie nowych słów i wyrażeń. Lektor powinien inicjować wszelkiego rodzaju aktywności, które związane są z interakcjami między dzieckiem a nim oraz między dzieckiem a innymi dziećmi. W ten sposób pomoże maluchom ośmielić się do wykorzystywania umiejętności językowych w codziennej komunikacji.
Indywidualne podejście i przyzwolenie na błędy
W czasie nauki języka angielskiego ważne jest indywidualne podejście nauczyciela do każdego dziecka. Najbardziej efektywne zajęcia odbywają się w małych grupach, w których lektor ma czas na poświęcenie wystarczającej uwagi każdemu uczniowi. Maluchy rozwijają się w różnym tempie. Jednym umiejętność mówienia czy pisania przychodzi szybciej, innym wolniej. Jest to całkowicie naturalne. Dobry nauczyciel zdaje sobie z tego sprawę, daje każdemu dziecku odpowiedni czas na ćwiczenia i pozwala popełniać błędy, tłumacząc jednocześnie, jak unikać ich w przyszłości. By maluch z radością chciał uczestniczyć w kolejnych lekcjach i z odwagą próbować, musi czuć pełną akceptację ze strony prowadzącego oraz kolegów z grupy.
Jeśli szukasz efektywnych zajęć z języka angielskiego dla swojego dziecka, które prowadzone są w przyjaznej, pełnej zaufania atmosferze i oparte na autorskim, efektywnym programie nauczania, koniecznie sprawdź ofertę na earlystage.pl/pl/szkola/gdansk.