Nie jest to najlepsza chwila dla mieszkańców Pomorza, ponieważ synoptycy prognozują trudne warunki atmosferyczne. Burze śnieżne, z intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem dochodzącym nawet do 90 km/h, są przewidywane. Temperatura zimy ma się odczuwać mocniej, co oznacza, że warunki drogowe mogą się znacznie pogorszyć. RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) wydało już dziewięć ostrzeżeń dla Pomorza. Największym zagrożeniem są silne wiatry i intensywne opady śniegu.
Sytuacja ma być najtrudniejsza na Kaszubach, Kociewiu oraz w Trójmieście. Ostrzeżenie dotyczy okresu od 9:00 dnia dzisiejszego do południa jutra. Możemy spodziewać się lokalnych opadów śniegu nawet do 25cm. Sprzyjające temu będą silne wiatry dochodzące do 90 km/h, co może prowadzić do tworzenia się zamieci śnieżnych.
Aktualna sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, ale miejscami pada śnieg. Na lotnisku w Gdańsku żadne loty nie zostały jeszcze odwołane, ale występują opóźnienia, które średnio przekraczają jedną godzinę. Jest to spowodowane potrzebą odladzania samolotów przed startem. Kolej natomiast funkcjonuje bez zakłóceń, pociągi kursują zgodnie z rozkładem. Nie odnotowano również problemów z dostawami energii elektrycznej.
Na drogach w powiatach kartuskim, wejherowskim i puckim występuje lokalna śliskość i zalega zajeżdżony śnieg. Drogi krajowe oraz pomorski odcinek autostrady A1 są mokre. W niektórych miejscach może znajdować się błoto pośniegowe.
Dorota Bejczak, dyżurna Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku, poinformowała, że 58 jednostek sprzętu do utrzymania dróg zimowych jest obecnie w użyciu w powiatach kościerskim, kartuskim, lęborskim, słupskim, wejherowskim i puckim, gdzie zalega zajeżdżony śnieg i jest ślisko.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że na wybrzeżu występują przelotne opady śniegu oraz silny wiatr dochodzący do prędkości 55 km/h, a w porywach do ok. 85 km/h, z kierunku zachodniego, powodując zawieje śnieżne. W najbliższych godzinach nadal spodziewany jest silny wiatr, w porywach do około 90 km/h, z zachodu i północnego zachodu, co może prowadzić do intensywnych zawiei śnieżnych.