Gdańsk zachęca do jazdy na rowerze: 12. edycja kampanii społecznej "Kręć kilometry dla Gdańska"

Alternatywa dla transportu samochodowego ma swoje korzyści – mniej spalanego paliwa, mniejsza ilość emitowanego dwutlenku węgla, oszczędność pieniędzy i czasu, a także spalanie kalorii. Rower jest środkiem transportu ekologicznym, zdrowym, szybkim i ekonomicznym, co podkreśla już po raz dwunasty kampania społeczna „Rowerem do pracy i szkoły – Kręć kilometry dla Gdańska”. Ruszyły zapisy do programu oraz strona gry miejskiej, a same rowery ruszą 2 września.

Rower to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale także środek transportu codziennego, który jest ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. Jest on 13 razy mniej emisyjny niż samochód, zajmuje 10 razy mniej przestrzeni i jest znacznie tańszy – zarówno w zakupie, jak i w eksploatacji. W dodatku na dystansach do 5 kilometrów jest najszybszym środkiem transportu, a w godzinach szczytu może okazać się szybszy nawet na dłuższych trasach. Poza tym jazda na rowerze pomaga spalać nadmiar kalorii i dbać o kondycję oraz zdrowie.

Mając na uwadze te wszystkie korzyści, samorząd Gdańska promuje regularną jazdę na rowerze poprzez organizację kampanii „Kręć kilometry dla Gdańska”. Kampania ta jest szczególnie intensyfikowana pod koniec lata i jesienią, kiedy motywacja do wyjścia na rower naturalnie spada z powodu malejących temperatur i pogorszenia warunków pogodowych.

Statystyki pokazują, że kampania przynosi pozytywne rezultaty – liczba rowerzystów w Gdańsku rośnie. W 2021 roku wzieło w niej udział 6215 aktywnych uczestników, czyli o 1584 osoby więcej niż w roku 2022. Przejechali oni razem ponad 3,6 mln kilometrów, dzięki czemu zaoszczędzili 918 ton CO2, które zostałyby wyemitowane do atmosfery, gdyby poruszali się samochodami. Dodatkowo, spalili aż 111 mln kalorii.