W obliczu miesięcznego trendu rosnących cen w sklepach, konsumenci stają się bardziej ostrożni w swoich zakupach spożywczych. Mimo to, jeśli po świętach masz nadmiar jedzenia, apelujemy o nie wyrzucanie go, ale zapakowanie i przekazanie do miejsc dostępnych dla osób potrzebujących.
W Gdańsku funkcjonuje kilka lodówek społecznych otwartych przez cały rok, gdzie można zostawić żywność. Pamiętaj jednak, aby pozostawić jedzenie w takim stanie, w jakim sami chcielibyście je zjeść. Lodówki społeczne, znane również jako jadłodzielnia, są często wykorzystywane przez osoby biedniejsze, potrzebujące pomocy, a także bezdomne. Gdzie można przekazać dla nich jedzenie?
Jedną z jadłodzielni znajdziemy na Oruni. Położona jest ona w dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce, blisko siedziby Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury na ul. Dworcowej 9. To duży dwuskrzydłowy model lodówki umieszczony tam dzięki zwycięskiemu projektowi Budżetu Obywatelskiego.
Możliwość zostawienia jedzenia dla potrzebujących znajdziemy również w Pieckach – Migowie. Dwuskrzydłowa szafka umieszczona jest przy wejściu do parafii Miłosierdzia Bożego na ul. Myśliwskiej 25. W jednym skrzydle mieści się lodówka przeznaczona do przechowywania żywności wymagającej chłodzenia, a w drugim – półki na inną żywność.
Pierwszą społeczną lodówkę, umieszczoną na ulicy, zainicjowali dominikanie. Mieści się ona nadal przy historycznym murze okalającym siedzibę zakonu dominikanów i Kościół Św. Mikołaja – od strony Hali Targowej. To miejsce jest dostępne przez całą dobę, zarówno dla osób przynoszących jedzenie, jak i dla tych, które go potrzebują.
Społeczną lodówkę można odnaleźć również we Wrzeszczu Dolnym. Znajduje się ona na zapleczu Parafii Świętego Krzyża, na ul. Mickiewicza 11.
Przy Parku Oliwskim stoi ogólnodostępna lodówka wynikająca z prywatnej inicjatywy. Jest to miejsce, gdzie możemy przynieść nadmiar jedzenia, które nadaje się do spożycia. Lodówka ta mieści się przy budynku, w którym znajduje się siedziba Rady Dzielnicy Oliwa, na ul. Opata Rybińskiego 10.