Politechnika Gdańska i Polska Grupa Zbrojeniowa w innowacyjnej współpracy z NATO

Na terenie Politechniki Gdańskiej pojawi się ekspozycja najnowocześniejszych technologii oraz wynalazków z branży obronnej. Ma to miejsce dzięki współpracy jaka została nawiązana między uczelnią a Polską Grupą Zbrojeniową.

Politechnika Gdańska zawarła umowę z Polską Grupą Zbrojeniową na utworzenie tzw. Living Labu. Tym samym, kampus PG ma szansę stać się pierwszym na świecie miejscem, gdzie będą prezentowane najświeższe technologie i odkrycia z dziedziny obronności, stworzone przez specjalistów i wojskowych z 32 krajów członkowskich NATO.

Spośród 44 rozwiązań opracowanych w programie NATO DIANA, na terenie uczelni zamontowanych zostanie 21. Wśród nich znajdzie się konstrukcja zaprojektowana przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. Jak podkreślił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, porozumienie jest dla niego dowodem na to, że uczelnia jest istotnym partnerem dla państwa w kontekście obronności i bezpieczeństwa kraju.

Zadaniem „Living Labu” będzie umożliwienie utworzenia stałych instalacji, które posłużą zarówno sektorowi obronnemu, jak i firmom cywilnym, przede wszystkim z branży morskiej. Każda z technologii prezentowana będzie przez wykwalifikowany personel i dostosowana do realnych warunków użytkowania. Wszystkie konstrukcje będą chronione całą dobę i dostępne dla gości z krajów sojuszniczych NATO oraz Ukrainy.

Pierwsze eksponaty mają być dostępne na terenie kampusu już w sierpniu bieżącego roku. Będzie można zobaczyć między innymi autonomiczną łódź-drone do patrolowania i wykrywania zagrożeń infrastruktury morskiej, stworzoną na podstawie projektu „Hornet”, opracowanego przez zespół prof. Kulasa z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Wśród prezentowanych na kampusie Politechniki Gdańskiej innowacji znajdą się również miniaturowe ogniwa paliwowe, urządzenia do identyfikacji dronów, systemy zapewniające energetykę odnawialną czy urządzenia do komunikacji laserowej na duże odległości.