Dzisiejszy dzień to ostatnia szansa, aby wziąć udział w głosowaniu na przedsięwzięcia, które mają znaleźć się w Budżecie Obywatelskim miasta Gdańsk na rok 2025. Głosować można do północy. Zarówno dorośli, jak i najmłodsi mogą decydować, na co zostanie przeznaczona kwota przekraczająca 21 milionów złotych. W puli znajduje się aż 400 propozycji, w tym projekty miejskie, dzielnicowe oraz te związane z ekologią. To my, mieszkańcy Gdańska, mamy prawo wybierać kierunki rozwoju naszego miasta. Jak to zrobić tłumaczy sama Prezydent Miasta, Aleksandra Dulkiewicz. Jeśli pomimo instrukcji nadal masz pytania, nie bój się ich zadawać – konsultanci są dostępni na terenie Śródmieścia, Wrzeszcza, Ujeściska-Łostowic oraz Suchanina.
Według statystyk zebranych wcześnie rano, 23 września 2025 roku, liczba osób, które zagłosowały na projekty Budżetu Obywatelskiego, wynosiła około 30 tysięcy. Czy do końca dnia liczba ta wzrośnie?
W poprzednim roku, na tym samym etapie głosowania, liczba oddanych głosów była bardzo podobna. Ostatecznie jednak udało się zanotować aż 45 776 głosujących. Wybrano wówczas 111 projektów, w tym 102 projekty dzielnicowe (59 z tradycyjnego Budżetu Obywatelskiego i 43 z Zielonego Budżetu Obywatelskiego) oraz 9 projektów ogólnomiejskich (4 z tradycyjnego Budżetu Obywatelskiego i 5 z Zielonego Budżetu Obywatelskiego). Zauważalne jest, że spośród projektów ogólnomiejskich tylko jeden dotyczył konkretnych inwestycji infrastrukturalnych, podczas gdy reszta to projekty społeczne.
Zagłosować można pokazując Kartę Mieszkańca lub podając numer PESEL. Każdy mieszkaniec Gdańska, niezależnie od tego, czy jest tu zameldowany na stałe czy czasowo, ma prawo głosu. Warto pamiętać, że prawa do głosu nie są ograniczone wiekiem – dzieci też mogą brać udział w głosowaniu! To doskonała okazja do przeprowadzenia rodzinnej lekcji obywatelskości, podczas której każdy z członków rodziny będzie miał realny wpływ na wybór odpowiedniego projektu.