W nadchodzącą sobotę, 27 kwietnia, zapraszamy na dziesiątą edycję Oliwskiego Święta Książki. W programie tego jubileuszowego wydarzenia znajdują się spotkania z autorami, literacki konkurs, ekscytujące warsztaty, poetycka akcja, kiermasz książek i bookcrossing. Wstęp jest wolny!
Chociaż Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy 23 kwietnia, to w Oliwie święto to przenosi się na sobotę, gdzie rozpocznie się od rana i potrwa aż do wczesnych godzin wieczornych.
„Chcemy podzielić się z Wami radością płynącą z czytania, rozwijaniem wyobraźni i odkrywaniem nowych światów, kultur i dziedzin. Zachęcamy do sięgania po literaturę we wszystkich jej formach i gatunkach. Przyjaźń z książką nie zna granic – nie zależy od grubości portfela, wieku czy umiejętności” – mówi Marzena Świtała, koordynator projektów Fundacji Wspólnota Gdańska, która stoi za organizacją Oliwskiego Święta Książki.
Nadchodzące święto rośnie w siłę, co jest zauważalne szczególnie w tym roku. W programie znajdziemy elementy związane z literackimi patronami roku: Markiem Hłaską, Czesławem Miłoszem, Witoldem Gombrowiczem, Kazimierzem Wierzyńskim, Tomaszem Teodorem Jeżem i Melchiorem Wańkowiczem.
Podczas dziesiątej edycji Oliwskiego Święta Książki każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno dzieci, dorośli jak i seniorzy. Atrakcje będą dostępne w czterech punktach dzielnicy: w Oliwskim Ratuszu Kultury i przed nim, w Bibliotece Oliwskiej oraz w lokalnej Kameralnej Księgarni Książka i Wino.
„Z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania świętem, co bardzo nas cieszy. Dzięki rozpoznawalności wydarzenia mamy możliwość stworzenia bogatego programu pełnego autorskich spotkań i działań edukacyjnych. Jednocześnie, coraz bardziej zacieśniamy więzi z naszymi partnerami jak Biblioteka Oliwska czy Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Gdańsku, a także z lokalnymi restauratorami. Dzięki temu część atrakcji odbędzie się właśnie w ich lokalach. Staramy się łączyć różne grupy miłośników czytania” – mówi Marzena Świtała.
Za każdym razem na Oliwskim Święcie Książki można spodziewać się nowości. Tym razem znajdziemy je podczas kiermaszu książkowego. „Obserwujemy, jak rynkowe tendencje wpływają na nasze święto. Na kiermaszach pojawiają się coraz częściej autorzy, którzy samodzielnie wydają swoje książki. W przyszłości chcielibyśmy skupić się również na innych formach czytania, jak audiobooki i e-booki. Zauważamy, że coraz więcej osób sięga po takie formy literatury” – dodaje koordynatorka projektu.