Dnia 14 lutego, piątkowy poranek upłynął dla prezydenta Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, na wręczaniu listów gratulacyjnych dla laureatów prestiżowego stypendium naukowego. Wyróżnienie to nosi nazwę Prezydent Miasta Gdańska im. Daniela Fahrenheita i jest skierowane do wybitnych doktorantów z różnych zakątków świata. Tym razem, podczas trzeciej edycji programu, nagrodzeni zostali reprezentanci Brazylii – Gilvana Pereira Siqueira z Federal University of Uberlândia oraz Nathalia Pavan z Universidade Estadual Paulista – oraz Yimer Mekonnen Kasse z Ghent University, pochodzący z Etiopii.
Program stypendialny dla zagranicznych doktorantów, którzy prowadzą wielokierunkowe badania naukowe, doczekał się już swojej trzeciej odsłony. Wraz z Uczelniami Fahrenheita, Prezydent Miasta Gdańska ufundowała trzy stypendia naukowe imienia Daniela Gabriela Fahrenheita, które przypadły najzdolniejszym doktorantom. Statystyki z trzeciej edycji programu pokazują, że aż 38% wszystkich kandydatów pochodziło z Azji, a 23% z Brazylii. Pozostałe wnioski nadesłały osoby z Węgier, Chin, Słowenii i Etiopii, które obecnie rozwijają swoje naukowe kariery na europejskich uczelniach, m.in. w Hiszpanii, Belgii, Norwegii czy we Włoszech.
Selekcja laureatów stypendiów nastąpiła za sprawą Komisji Konkursowej złożonej ze specjalistów z Uczelni Fahrenheita (tj. Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Spośród 12 zgłoszeń, Komisja wyłoniła trzech laureatów.
Wyróżnionymi okazali się Gilvana Pereira Siqueira z Federal University of Uberlândia, którego badania koncentrują się na wykorzystaniu ekologicznych materiałów do produkcji nowatorskich czujników elektrochemicznych możliwych do druku 3D; Nathalia Pavan z Universidade Estadual Paulista, której celem jest analiza teoretyczna potencjalnych ligandów mogących łączyć się z miejscami wiązania kwasów tłuszczowych w albuminie ludzkiej surowicy; oraz Yimer Mekonnen Kasse z Ghent University, który dąży do stworzenia zrównoważonego sposobu na usunięcie środków przeciwpasożytniczych, stanowiących zagrożenie dla środowiska.