Wybitni doktoranci z zagranicy wyróżnieni stypendiami Prezydent Gdańska

Dnia 14 lutego, piątkowy poranek upłynął dla prezydenta Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, na wręczaniu listów gratulacyjnych dla laureatów prestiżowego stypendium naukowego. Wyróżnienie to nosi nazwę Prezydent Miasta Gdańska im. Daniela Fahrenheita i jest skierowane do wybitnych doktorantów z różnych zakątków świata. Tym razem, podczas trzeciej edycji programu, nagrodzeni zostali reprezentanci Brazylii – Gilvana Pereira Siqueira z Federal University of Uberlândia oraz Nathalia Pavan z Universidade Estadual Paulista – oraz Yimer Mekonnen Kasse z Ghent University, pochodzący z Etiopii.

Program stypendialny dla zagranicznych doktorantów, którzy prowadzą wielokierunkowe badania naukowe, doczekał się już swojej trzeciej odsłony. Wraz z Uczelniami Fahrenheita, Prezydent Miasta Gdańska ufundowała trzy stypendia naukowe imienia Daniela Gabriela Fahrenheita, które przypadły najzdolniejszym doktorantom. Statystyki z trzeciej edycji programu pokazują, że aż 38% wszystkich kandydatów pochodziło z Azji, a 23% z Brazylii. Pozostałe wnioski nadesłały osoby z Węgier, Chin, Słowenii i Etiopii, które obecnie rozwijają swoje naukowe kariery na europejskich uczelniach, m.in. w Hiszpanii, Belgii, Norwegii czy we Włoszech.

Selekcja laureatów stypendiów nastąpiła za sprawą Komisji Konkursowej złożonej ze specjalistów z Uczelni Fahrenheita (tj. Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego) oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Spośród 12 zgłoszeń, Komisja wyłoniła trzech laureatów.

Wyróżnionymi okazali się Gilvana Pereira Siqueira z Federal University of Uberlândia, którego badania koncentrują się na wykorzystaniu ekologicznych materiałów do produkcji nowatorskich czujników elektrochemicznych możliwych do druku 3D; Nathalia Pavan z Universidade Estadual Paulista, której celem jest analiza teoretyczna potencjalnych ligandów mogących łączyć się z miejscami wiązania kwasów tłuszczowych w albuminie ludzkiej surowicy; oraz Yimer Mekonnen Kasse z Ghent University, który dąży do stworzenia zrównoważonego sposobu na usunięcie środków przeciwpasożytniczych, stanowiących zagrożenie dla środowiska.