Program Wakacyjny Staż, który jest realizowany już dwudziestą drugą edycję, wkroczył w decydujący etap. W okresie od lipca do września 2024 roku, uczestnicy programu będą mieć możliwość zdobycia praktycznej wiedzy i doświadczenia w organizacjach, które zdecydowały się na współpracę w ramach tegorocznej odsłonie programu. Uroczyste wręczenie nominacji do odbycia stażów nastąpiło podczas gali finałowej, a aktu tego dokonał Piotr Borawski, pełniący funkcję zastępcy prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.
Gala finałowa XXII edycji projektu Wakacyjny Staż miała miejsce we wtorek, 18 czerwca 2024 roku. Projekt istnieje i jest realizowany od 2003 roku. Tegoroczne zgłoszenia przekroczyły wszelkie oczekiwania – zarejestrowano ich aż 970. Około 200 miejsc stażowych zostało zaproponowanych przez 47 firm, które zgłosiły chęć uczestnictwa w projekcie. Nominacje do odbycia staży laureaci otrzymali z rąk przedstawicieli firm-fundatorów. Od początku istnienia programu, w jego ramach współpracowało już 1261 firm, które łącznie zaoferowały 5848 miejsc stażowych. Zgłosiło się do niego aż 20 278 chętnych na odbycie stażu.
Piotr Borawski podkreślił wartość programu dla miasta i jego mieszkańców: „Ponad 20 tysięcy uczestników projektu przez te 22 lata naprawdę robi wrażenie. Robi wrażenie także liczba ponad tysiąca trzysta firm i instytucji z Gdańska i Trójmiasta, które chcą z nami współpracować i oferują miejsca stażowe.” Dodał również, że to świadczy o zrozumieniu przez firmy, że młode pokolenie stanowi przyszłość ich biznesów i instytucji.
Wręczenie nominacji zapoczątkowało ostatni etap tej edycji programu. Do końca września uczestnicy będą zdobywali praktykę zawodową na stanowiskach wskazanych przez fundatorów. W tym roku w projekcie uczestniczy 47 firm, które ufundowały 200 miejsc na płatnych wakacyjnych praktykach. Podczas rekrutacji zgłoszono aż 973 kandydatur do udziału w stażach.
Różnorodne firmy zdecydowały się na uczestnictwo w programie. Najwięcej, bo aż 40 miejsc stażowych ufundowała spółka Gdańskie Wodociągi. Kolejne miejsca na liście fundatorów zajęły: COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Urząd Miejski w Gdańsku, INPRO S.A. i Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe sp. z o.o. Wśród zarejestrowanych uczestników projektu dominują studenci Politechniki Gdańskiej – stanowią oni bowiem 49% zgłoszeń.
Projekt ma na celu umożliwienie studentom i absolwentom zdobycia praktycznej wiedzy i doświadczenia, które pomogą im w przyszłości znaleźć pierwszą pracę. Dzięki programowi firmy, organizacje pozarządowe i instytucje mają możliwość zatrudnienia stażystów w okresie od lipca do września 2024 roku.